איגוד האתלטיקה ע"ר - עמיתי כבוד
הפוך לעמוד הבית
Israeli Athletic Assosicatian
   
עידכונים במייל
לקבלת עידכונים שוטפים וחדשות
למייל האישי לחץ כאן
לוח ארועים
לא נמצאו רשומות.
מהפורום
עמיתי כבוד
יוסף אוריון (לוכסי), 2009

יוסף אוריון (לוכסנבורג) נולד ב- 1917 בבויטן, גרמניה (היום חבל שלונסק בפולין). בנעוריו הצטיין בספורט, בעיקר בריצה. הוא השתייך לאגודת 'הכוח בויטן', וכבר בגיל 16.5 היה סגן אלוף שלזיה של אגודות מכבי ב-3,000 מ'. בגיל 17.5 זכה במקום הראשון באותה מסגרת בתוצאה של 10:02 ד'.

בגיל 18 עלה ארצה. עקב המצב הקשה בארץ יוסף עסק בעיקר בהישרדות, ורק לאחר ארבע שנים חזר לריצה והצטרף לאגודת מכבי רחובות. במאי 1941 הוא הצליח לשבור את השיא הארץ-ישראלי של ולטר פרנקל, 'מר ריצה' של ארץ-ישראל המנדטורית, בריצה ל-10,000 מטרים, והעמידו על 38:18.3 שניות. זו היתה ריצה שהתקיימה לעתים נדירות, ובפעם הראשונה נשבר שיא של ולטר פרנקל בריצה. באותה שנה זכה בתואר אלוף ארץ-ישראל בריצה ל-5000 מטרים.
ב-1944 סיים את המחזור הראשון להכשרת מורים לחינוך גופני בבית-המדרש. במהלך השנים הללו עסק בהוראת החינוך הגופני ובפעילות ספורטיבית רבגונית במסגרת הפועל. הוא שימש כחבר בוועדת האתלטיקה שליד ההתאחדות לספורט, חבר בוועדה המארגנת של כינוסי הפועל והמכביות ואף ניהל את המשחקים האולימפיים לנכים שנערכו בישראל ב-1968.
בשנות החמישים עסק אוריון באימון אתלטיקה בהפועל עמק-חפר ולאחר מכן בהפועל כפר-סבא ופתח-תקווה. עם חניכיו נמנו חנה שזיפי, אילן שזיפי ואביבה בלס. כמורה לחינוך גופני וכחבר קיבוץ דגניה ב' היה מורה לחינוך גופני בבית-ספר המשותף עמק הירדן בבית-ירח ורכז הספורט של המועצה האזורית. משם עבר ללמד בבית-הספר אוסטרובסקי ברעננה והמשיך בכך במשך יותר מ-20 שנה.
הגיל אינו משחק תפקיד בחייו של יוסף. אחרי גיל 75 עוד המשיך להתייצב לאליפויות ישראל לוותיקים, ובכל פעם השתתף ביותר ממרחק ריצה אחד. בגיל 82 יצא למסע אופניים למדגסקר שבאוקיינוס ההודי במסגרת המשלחת הישראלית למסע אופני 'ראלי'. המסע נמשך שבועיים ויוסף, המתאמן 5 פעמים בשבוע ברכיבה על אופניים, שמר על כושר מצוין לאורך כל הדרך. מעל גיל 90, הוא ממשיך בנסיעה באופניים מהוד השרון לקאנטרי קלאב ברעננה ובפעילות אירובית ומשקלות שם.
 
 
Copyright © 2019 Israeli Athletic Association All rights reserved.