איגוד האתלטיקה ע"ר - חדשות
הפוך לעמוד הבית
Israeli Athletic Assosicatian
   
עידכונים במייל
לקבלת עידכונים שוטפים וחדשות
למייל האישי לחץ כאן
לוח ארועים
לא נמצאו רשומות.
מהפורום
חדשות » ארכיון » 2010
האתלטיקה הישראלית מוקירה את סטפן קובלסקי ומנחם קורמן
האתלטיקה הישראלית לדורותיה חלקה אמש כבוד לשניים מאושיותיה בערב מרגש אותו כיבדו גם שגרירת פולין בישראל וראש מינהל הספורט, ד"ר אורי שפר

 

 
סטפן קובלסקי בדברי התודה שלו. לימינו מנחם קורמן, לשמאלו שלמה בן גל, יו"ר איגוד האתלטיקה 

בטקס הוקרה שהתקיים אתמול בערב (חמישי) בתל-אביב, אותו יזם פרופ' אורי גולדבורט, לשעבר יו"ר איגוד האתלטיקה. איגוד האתלטיקה הרים את הכפפה ובהשתתפותם של חברי הנהלת איגוד בהווה ובעבר, מאמנים ואתלטים ותיקים, חלק כבוד לסטפן קובלסקי ומנחם קורמן בערב הוקרה לפועלם של השניים בבניית יסודותיה של האתלטיקה הישראלית.

את הטקס כיבדו אגניאשקה מגג'יאק מיז'בסקה, שגרירת פולין בישראל שלוותה ע"י עוזרה שיחד באו לתת כבוד לסטפן קובלסקי המשמש גם כשגריר ישראלי של כבוד בפולין. השגרירה סיפרה כי לפני 20 שנה כשחודשו היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לפולין, אנשים כמו סטפן הפכו את היחסים הללו למיוחדים. בפברואר יגיעו חברי הקבינט הפולני לירושלים לשיחות עם חברי כנסת ישראל על מנת להבטיח את עתידם של הפולנים והיהודים לאלף השנים הבאות. "אנו מודים לך על היותך גיבור אמיתי עבור העם הפולני והיהודים בעולם כולו", ציינה השגרירה.
בין יתר הנואמים שחלקו כבוד לשניים היו דוד אייגר שהגיע לאתלטיקה במקביל לקובלסקי, לוי פסבקין שהיה חניכו של קורמן, ד"ר אורי שפר, ראש מינהל הספורט, פרופ' גולדבורט ופרופ' רוני לידור, ראש המכללה ע"ש זינמן שבמכון וינגייט. מי שהתרגשה יותר מכולם הייתה אחת מהאורחות הכי צעירות באירוע, דועא סולימן חטיב, חברת הנהלת איגוד האתלטיקה ואלופת ישראל ב-800 ו-1500 מ', שכינתה את קובלסקי "אבא" וסיפרה כיצד הוא הפך אותה לבן אדם טוב יותר והביא אותה להישגים שהגיעה אליהם. "אני כל-כך אוהבת אותך סטפן", סיכמה.
בדברי הסיכום אמר קורמן  שהדבר החשוב ביותר עבורו כמאמן היה הקשר עם הספורטאי. "חלמתי שהחניכים שלי ימשיכו להיות באגודות ושיכנסו לתפקידים רציניים. רציתי לראות את לוי פסבקין יחד עם דורון שיטרוק עובדים יחד במכבי ת"א. ליוויתי את לוי לכל אורך הדרך. היו לו שגעונות, רצונות, אבל ידעתי שלוי צריך להיות המנהל של מכבי ת"א וכיום אני לא מצטער. כשהתברר לי שדורון הצטרף אליו, שמחתי כפולה ומכופלת. הם ממשיכים את השקפת עולמי באתלטיקה". קורמן סיפר על היסטוריית היחסים שלו עם קובלסקי. "כשסטפן הגיע ארצה, ללא הורים, הוריי הפכו להוריו. כשאבי נפטר הוא ישב יחד אתי שבעה. סטפן יצר קבוצת חברים שמתכנסת אצלי מדי זמן מה כדי לדבר יחד על אתלטיקה. זה לא חבר, זה אח".
בפתח דבריו, הזכיר קובלסקי שפעמים רבות כל-כך הוא ראה את המוות מול עיניו. "אינני מאמין שאני ניצב כאן לפניכם. אחרי הילדות במחנות, הייתי צריך להיות במינכן ב-72' ובסוף לא נסעתי, כך רצה הגורל. באחד השיעורים שהעברתי נפל לידי פגז והרסיסים התפזרו מסביבי, אך לא נפגעתי. אינני יודע מה הקשר בינו ובין הבורא, אבל אין שמח ממני שאני יכול לשבת הערב בין חברים".
קובלסקי נולד ב-1925 בקרקוב שבפולין וחווה על בשרו את מלחמת העולם השנייה, הן כלוחם במחתרת, הן במחנה ריכוז ואחר כך בשורות הפרטיזנים ובצבא הפולני. כשהיה בן 20 החל ללמוד וסיים את האקדמיה למורים לחינוך גופני בוורוצלב וביה"ס למאמנים בפוזנן. בראשית שנות ה-50 התחיל לעבוד כמורה לחינוך גופני בבי"ס תיכון וכמאמן אתלטיקה, וככזה זכה באליפות פולין לקבוצות והכשיר אתלטים מצטיינים שזכו להישגים בולטים באירופה. משנות ה-60 שימש כמאמן נבחרת פולין וכאחראי להדרכת האתלטיקה ברחבי פולין. בשנים הללו שנחשבו לתקופת 'תור הזהב' של האתלטיקה הפולנית, הוא זכה לעיטור 'יקיר הספורט' הפולני מהוועד האולימפי ומאיגוד האתלטיקה הפולניים.
ב-1969 עלה לישראל ונקלט תחילה כמורה לחינוך גופני בבי"ס 'הולץ' בת"א. לאחר שהוכרה מומחיותו התחיל לעבוד בראשית שנות ה-70 כמאמן-מרכז אתלטיקה בביה"ס למאמנים וכמורה במכללה לחינוך גופני ולספורט במכון וינגייט עד פרישתו לגמלאות ב-1990.
קובלסקי שימש כמאמן ומרכז של נבחרת האתלטיקה הישראלית בין השנים 1971-1976, כמאמן מרכז ביחידה לספורט הישגי בשנים 1982-83, וכמאמן הפועל רמת גן ומרכז הספורט רמת השרון. גם במסגרות אלה הגיעו כמה מחניכיו לשיאים והישגים בולטים באתלטיקה הישראלית. בין חניכיו הבולטים נמנים אברהם בלס, טובה פינק, ודועה סולימאן. סטפן הכשיר וטיפח דורות רבים של מורים לחינוך גופני, מאמנים ושופטים לאתלטיקה הקלה.
סטפן נחשב כמומחה בארגון מפעלי אתלטיקה ושותף פעיל בארגון מפעלי האתלטיקה בארץ, ובין היתר טיפח וארגן את כל מרוצי השדה של איגוד הספורט האקדמי (אס"א), המכללה במכון וינגייט, ורבות מאליפויות האתלטיקה של אס"א. הוא אף שימש יועץ טכני וארגוני בתחרויות האתלטיקה הגדולות בארץ וכן בכינוסי הפועל, תחרויות האתלטיקה במכביה, ובשנה האחרונה בארגון בארגון גביע אירופה בתל-אביב.
במישור הבינלאומי זכה להערכה רבה בזכות קשריו הטובים עם מוסדות הספורט וההשכלה הגבוהה בפולין, ועזר מאוד לאיגוד האתלטיקה הישראלי בקשרים אלה.
כיום משמש סטפן כיועץ מקצועי וארגוני לאיגוד האתלטיקה וכולנו מתברכים בידע ובניסיון של מומחה בינלאומי שתורם ומסייע לפיתוחה וקידומה של מלכת הספורט.
 
 
שלמה בן גל מעניק לקורמן תשורה על תרומתו לאתלטיקה הישראלית

מנחם קורמן, יליד 1927, נמנה עם קומץ האנשים שהטביעו את חותמם על האתלטיקה הישראליתלאורך 50 שנות המדינה בתחומי האימון והארגון. כספורטאי הוא הצטיין דווקא בכדורסל, במדי מכבי ת"א, ולפסגת הישגיו הגיע במוסקבה 1953, שם זכה עם נבחרת ישראל במקום החמישי הסנסציוני באליפות אירופה. קורמן המשיך ככדורסלן פעיל עד 1962, אולם במקביל הקדיש את עצמו כמורה וכמאמן אתלטיקה במסגרת מכבי ת"א.

במהלך עשרות שנות עבודתו בתיכון עירוני ט' ביד-אליהו, גידל מנחם באצטדיון הקטן שהוקם ביוזמתו אלופים ושיאנים רבים, כשהבולטים שבהם היו לוי פסבקין, רינה ויינרייך, משה אליצור, חיים מונהייט, ציפי בן-דב, דני שרעבי, מאיר קופלר (ששבר את שיאו ה'נצחי' של דוד טבק ב-200 מ'), עדנה גורני, מרית ולטמן, צביה וייספלד, שרונה פיקסלר ודורון שיטרוק. משנות ה-60 ואילך שימש מנחם כמאמן נבחרות ישראל השונות.
מראשית הקריירה האתלטית שלו הוא תרם רבות לארגון מפעלי אתלטיקה בתפקידים שונים, והציב סטנדרטים חדשים תוך כדי ניהולן של מאות תחרויות, בתחילה כינוסי בתי ספר, ובהמשך אליפויות ישראל, משחקי המכביות משחקי הפועל, תחרויות בין-ארציות, גביע אירופה לאומות ומפעלים בין-לאומיים אחרים.

בשנת 1987 הוא הצטרף להנהלת איגוד האתלטיקה. תרומתו לאתלטיקה בישראל סייעה לקידום הענף ומהווה דוגמא לרבים. בעקבות כל האמור לעיל הוא קיבל תואר עמית של כבוד באיגוד האתלטיקה בשנת 1998.


גרסה להדפסה       שלח לחבר
דרג את הכתבה: 1 2 3 4 5
דרוג הגולשים: (5 מדרגים)
תגובות (הוסף תגובה)
18/12/2010 20:03:24 חנוך שחר

 
 
Copyright © 2019 Israeli Athletic Association All rights reserved.